Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2009

Κούπερ: "Σκληρό αποτέλεσμα",Τι να κάνουμε παιδιά,την άλλη φορά θα είμαστε πιο τρυφεροί μαζί σας

Ο Έκτορ Κούπερ δεν έκανε το ντεμπούτο που θα φανταζόταν στον πάγκο του Άρη και η απογοήτευσή του ήταν εμφανής. "Είναι δύσκολο να δοθούν απαντήσεις για το τι έγινε. Είναι ένα σκληρό αποτέλεσμα. Είχαμε ευκαιρίες σαν πετύχουμε γκολ αλλά δεν τα...

...καταφέραμε σε αντίθεση με την αντίπαλη ομάδα.

Δύο ήταν τα κομβικά σημεία. Το πρώτο ήταν το πέναλτι, γιατί πιστεύω ότι μέχρι εκεί ισορροπημένα πράγματα με τη δική μου ομάδα να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό μας έριξε τη ψυχολογία, σε κάνει να χάσεις την ηρεμία.

Το δεύτερο είναι ότι στα 45 πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου κάνουμε ένα πέναλτι το οποίο δεν χρειαζόταν καθόλου. Μετά το 3-0 χάσαμε κάθε ίχνος οργάνωσης και τάξης που είχαμε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Με ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα δυσκολευτούμε να βρούμε κάποιο θετικό στοιχείο, είχαμε όμως δύο δοκάρια τα οποία δεν εκμεταλλευτήκαμε. Σίγουρα πρέπει να δουλέψουμε κι άλλο να βελτιωθούμε σε κάποια πράγματα και γιατί το αποτέλεσμα ήρθε σε ένα παιχνίδι που έχει ιδιαίτερη σημασία για την πόλη μας.

Σε αυτά τα παιχνίδια θα πρέπει να ελέγχουμε τη δίψα και τη θέληση που έχουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι, γιατί μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ ειδικά όταν κυνηγάς το σκορ. Τρέξαμε πολύ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο τρέξαμε λάθος. Αν ελέγξουμε λίγο αυτή τη θέληση για νίκη που θα το κάνουμε και βελτιώνοντας κάποια πράγματα είμαι πολύ αισιόδοξος αλά αυτή τη στιγμή τα λόγια περιττεύουν.

Θεωρώ λίγο υπερβολικό το τελικό αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα καλό παιχνίδι και καλό παιχνίδι κάνει η ομάδα που βάζει γκολ τις ευκαιρίες. Σε αντίθεση με εμάς, που είχαμε την πρώτη ευκαιρία με το δοκάρι του Κόκε.

Σε καμία ήττα της ομάδας μου δεν θα δικαιολογηθώ πίσω από τη διαιτησία. Το παιχνίδι όμως είχε πάρα πολλές διακοπές, είδατε στο πρώτο ημίχρονο ότι το παιχνίδι διακόπηκε πάρα πολλές φορές. Αυτό που θα κοιτάξουμε είναι τα βασικά σημεία που θα πρέπει να βελτιώσουμε και αυτή είναι η δουλειά μου. Δεν είναι του χαρακτήρα μου να ψάχνω να βρω δικαιολογίες στο διαιτητή. Ό,τι σου στερείται σε κάποιο παιχνίδι από τη διαιτησία μπορεί να σου δοθεί σε κάποιο άλλο. Δουλειά μου είναι να βελτιώσω κάποια πράγματα στην ομάδα".