Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2009

ΠΑΟΚ – Η παράδοση που δεν «σπάει» και οι ευθύνες

Ο ΠΑΟΚ για μια ακόμα φορά απέτυχε κόντρα σε ομάδες του πρώην ΠΟΚ. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα ούτε από την ΑΕΚ και είναι κοινή παραδοχή πως το Σάββατο είχε μεγάλη ευκαιρία για να τα καταφέρει. Καλός στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βγήκαν στο χορτάρι κόμπλεξ, αδυναμίες και ήρθε μια ακόμα σκληρή ήττα για τους Θεσσαλονικείς.

Με τον Φερνάντο Σάντος στην τεχνική ηγεσία, ο ΠΑΟΚ έχει 4 ισοπαλίες και 11 ήττες κόντρα σε Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΑΕΚ, για το πρωτάθλημα. Μόνη «όαση» η νίκη επί του Ολυμπιακού στο Κύπελλο, πέρυσι με 1-0, που και αυτή αποδείχτηκε χωρίς αντίκρισμα καθώς στη ρεβάνς ο Δικέφαλος αποκλείστηκε.

Ο Φερνάντο Σάντος δεν μπορεί να πιστέψει την «κακοδαιμονία» που τον κυνηγά με τις ομάδες του πρώην ΠΟΚ, όμως πρέπει να αναλογιστεί και αυτός τις ευθύνες του. Ο Πορτογάλος έκανε λόγο ουσιαστικά πως ο ΠΑΟΚ «χάρισε το παιχνίδι στην ΑΕΚ» και πως καθοριστική ήταν η αδράνεια των παικτών του στο γκολ της Ενωσης, τονίζοντας πως «δεχθήκαμε ένα γκολ που δεν πρέπει να δεχόμαστε».

Ουσιαστικά ο Δικέφαλος «πέταξε» στα σκουπίδια την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο τις δύο πρώτες θέσεις, ενώ και οι παίκτες έκαναν λόγο για «δωρεά» προς την ΑΕΚ.