Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

"Πάρτυ" στην Τούμπα 4-1 ο ΠΑΟΚ

Σε θρίαμβο μετέτρεψε το ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ που συνέτριψε με 4-1 τον Άρη στην κατάμεστη Τούμπα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και έμεινε μόνος τρίτος στη βαθμολογία. Εφιαλτικό το ντεμπούτο του Εκτορ Ραούλ Κούπερ στον πάγκο των «κιτρίνων» που κατέρρευσαν μετά το πρώτο γκολ του «δικέφαλου του βορρά».
Κι όμως ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο από τον αντίπαλό του και μέχρι το 20ο λεπτό ήλεγχε τον αγώνα, είχε δοκάρι με τον Κόκε και φαινόταν ότι πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Όλα αυτά μέχρι το 20΄ όταν ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτυ από χέρι του Νέτο σε εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία που μετέτρεψε σε γκολ ο Ίβιτς.

Η ομάδα του Κούπερ προφανώς επηρεάστηκε ψυχολογικά, οι παίκτες του έχασαν την ψυχραιμία τους, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που κυριολεκτικά έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο. Αποτέλεσμα της ισοπεδωτικής υπεροχής του ΠΑΟΚ ήταν το δεύτερο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με προβολή του Μουσλίμοβιτς, μετά από φάουλ του Γκαρσία (2-0). Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βόσνιου στράικερ μετά από 10 μήνες "αφλογιστίας" στη Σούπερ Λίγκα!

Με γκολ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Ο Αράνο ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή κι ο Καλόπουλος υπέδειξε ξανά την εσχάτη των ποινών. Ο Βιτόλο "έγραψε" το 3-0 στο 48΄, ενώ ο Αρης πάλι με τον Κόκε έχασε την ευκαιρία στο 57΄ να μειώσει, η προσπάθειά του όμως κατέληξε στο δοκάρι του Κρέσιτς. Τρία λεπτά αργότερα λεπτά ήρθε το 4-0, πάλι με σκόρερ τον Μουσλόμοβιτς με εξαιρετικό πλασέ μετά την ασίστ του Φωτάκη μέσα σε έξαλλα πανηγύρια των φίλων του ΠΑΟΚ στην εξέδρα.
Ο Αρης περιορίστηκε στο γκολ της τιμής με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο στο 84΄ της αναμέτρησης που είχε 12 (!) κίτρινες κάρτες.

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ιβιτς, Γκαρσία, Μουσλίμοβιτς, Τσιρίλο, Βιτόλο - Βαλεντίν, Κόκε, Νέτο, Νασούτι, Ναφτί, Αράνο, Λαμπριάκος

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν (80΄ Κουτσιανικούλης), Μουσλίμοβιτς (90΄ Παπάζογλου), Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ιβιτς (55΄ Φωτάκης)

ΑΡΗΣ (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ναφτί, Κάλβο (80΄ Πίτου Γκαρσία), Φερνάντες, Κόκε, Νασούτι, Κάμπορα (62΄ Λαμπριάκος), Χαβίτο (61΄ Γκρασιαν).Ρομπερζ