Σάββατο 14 Ιουλίου 2012

Φυτρώνουμε εκεί που δεν μας σπέρνουν

13.07.2012ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Στο Euro U-19 στην Εσθονία, η εθνική Νέων έχει βαλθεί να τους/μας τρελάνει όλους. Μετά τα ημιτελικά όπου …χώθηκε, πανάξια, μαζί με τις παραδοσιακές δυνάμεις Αγγλία, Ισπανία, Γαλλία θα δώσει το παρών και στον τελικό της Κυριακής. Χθες οι Βρετανοί αποδείχθηκαν πολύ κατώτεροί μας, παρόλο που με δώρο του διαιτητή έπαιξαν 75 λεπτά με παίχτη παραπάνω. Στον τελικό θα έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε ρεβάνς από τους Ισπανούς και τη μοναδική, άδικη, ήττα μας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.
Το μοτίβο είχε στηθεί αγγλικό, αφού ο αγώνας έγινε υπό βροχή. Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο με φάσεις και για τις δύο ομάδες τα παιδιά του Κώστα Τσάνα στέκονταν στα ίσα απέναντι στο, λεγόμενο, «φαβορί» του αγώνα. Η Ελλάδα προηγήθηκε με γκολ του Μπουγαϊδη. Κόρνερ, κεφαλιά, γκολ. Πήραμε το πάνω χέρι και ελέγχαμε τη ροή του αγώνα. Εκεί ήρθε στις καθυστερήσεις ο ανεκδιήγητος Δανός ρέφερι να αλλάξει τις ισορροπίες. Σε ένα τετ α τετ του Μπεραϊνο με τον Καπίνο ο Άγγλος παίχτης προσπάθησε να προσπεράσει τον Έλληνα πορτιέρο αλλά εκείνος του έκλεψε με εκπληκτικό μπλονζόν τη μπάλα από τα πόδια. Ο διαιτητής «ανακάλυψε» πέναλτι και αποβολή, με τους νεαρούς διεθνείς να «εξεγείρονται». Ο Σωκράτης Διούδης κλίθηκε να μπεί μονομιάς στα βαθειά και τελικά τα κατάφερε. Απέκρουσε το πέναλτι και οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ 1-0 υπέρ μας.
Με παίχτη λιγότερο η εικόνα του β΄ ημιχρόνου ήταν αναμενόμενη. Η πίεση των αντιπάλων ασφυκτική και εμείς βγαίναμε μπροστά μόνο με αντεπιθέσεις. Όμως την πρώτη καλή ευκαιρία για το 2-0 την έχασε η εθνική μας, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σταφυλίδη. Στην αμέσως επόμενη φάση, και σχετικά νωρίς, οι Άγγλοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Αφόρμπε ύστερα από σέντρα του Χολ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Οι ποδοσφαιριστές του Νόελ Μπλέικ, παρέμεναν γύρω από την περιοχή μας αλλά ο Διούδης αποδείχθηκε …λίρα 100, αποσοβώντας κάθε κίνδυνο για την εστία του. Κάπως έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι Άγγλοι μείωσαν την ένταση των προσπαθειών τους αλλά οι δικοί μας δεν περιορίστηκαν μόνο στα αμυντικά τους καθήκοντα. Συνεχίζοντας να μάχονται και να τρέχουν περισσότερο, δικαιώθηκαν. Ο Λυκογιάννης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος των αμυντικών, πλάσαρε με λόμπα τον Τζόνστον και χάρισε την πρόκριση στην Ελλάδα.
Όλοι μαζί, παίχτες, προπονητές και το υπόλοιπο team, ένα κουβάρι, πανηγύρισαν την δίκαιη νίκη πρόκριση που τους φέρνει ένα βήμα από την Κούπα. Εκεί που έχει ραντεβού με τους νεαρούς Ισπανούς που επικράτησαν στα πέναλτι των αντίστοιχων Γάλλων, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι (2-2 ο κανονικός αγώνας, 3-3 η παράταση).
Τα λιοντάρια υποκλίθηκαν. Ώρα είναι να πιάσουμε και τον …ταύρο από τα κέρατα!